Město Litomyšl

Litomyšl, jedno z nejkrásnějších českých měst, se nachází v Pardubickém kraji na cestě, která spojuje Hradec Králové s Olomoucí. Pro svou vynikající dostupnost a také historické památky se Litomyšl stala jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací naší země. 

Litomyšl, jejíž historie sahá až do roku 981, se může pochlubit velkým počtem sakrálních a světských staveb. Mezi nejvýznamnější patří Státní zámek v Litomyšli, který je vystaven v renesančním slohu a jeho jedinečnost je doložena zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO.

Město má i vysokou kulturní tradici. Každoročně se zde koná Mezinárodní hudební festival „Smetanova Litomyšl“, který je oslavou nejvýznamnějšího litomyšlského rodáka, hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Ovšem přítomnost církevního a následně i profánního vzdělávání, měla za následek to, že Litomyšl se stávala centrem kulturního a politického dění pro celý okolní region. Ze slavných jmen, která jsou s Litomyšlí spojena, jmenujme alespoň Aloise Jiráska, Terézu Novákovou, Magdalénu Dobromilu Rettigovou nebo malíře Julia Mařáka.

Koho by historie příliš nezajímala, i na ty se v Litomyšli myslí. Navštívit zde můžete nově zbudované koupaliště s padesátimetrovým plaveckým bazénem a dalšími vodními prvky. Dále je k disposici Bike park, zimní stadion, kurty na tenis, volejbal, squash a další míčové hry.

Krásná okolní příroda předhůří Českomoravské vrchoviny přímo vybízí k aktivnímu provozování pěší turistiky a výletů na kole. Navštívit můžete například zámek v Nových Hradech, Růžový palouček, Kozlovský kopec u České Třebové nebo další historické město - Vysoké Mýto. I v zimě není problém se toulat zasněženou krajinou, stačí pouze nazout běžky a využít upravovaných běžeckých tras v okolí Litomyšle.

Litomyšl je městem, kde si každý přijde na své. Někomu stačí pouhá procházka, jiný si rád zasportuje v okolní přírodě. Další si rád pochutná na výborném jídle a pití, které dostane v řadě dobrých restaurací a kaváren a u toho si rád poslechne výbornou muziku, kterou nabízí pravidelné kulturní programy.Doporučte Město Litomyšl
Novinky emailem

Jsme na Facebooku

Více než 2.000 fanoušků!