Vše, co jste (ne)věděli o projektu Naše Litomyšl

13.10.2014 20:46

Ačkoli internetový portál Naše Litomyšl byl spuštěn teprve 1. října, sklidil již velký úspěch a vyvolal mnoho pozitivních ohlasů. Zakladatelé tohoto projektu - Milan Kubík a Miroslav Nádvorník - se dříve nechtěli prezentovat a snažili se držet vzadu, aby nemohli být v období voleb spojováni s propagací některé z volebních stran, ale po několika žádostech a útocích konkurence se rozhodli podělit s námi o pár informací, jak vůbec celý nápad vznikl, kdo se na něm podílí, ale i jakou bude mít budoucnost.

Stránky Naše Litomyšl i facebooková stránka jsou velmi oblíbené. Proč jste se ale vůbec rozhodli takové stránky založit?

Cílem našeho projektu bylo přinést fungující turisticko-informační portál města Litomyšl, který by umožnil bližší spolupráci občanů, turistů a návštěvníků města s nezávislým litomyšlským portálem. Lidé se tak mohou přímo podílet na obsahu a především na formě obsahu tohoto portálu. 

Kdo tedy projekt vymyslel a kdo se na něm momentálně podílí?

Projekt vznikl na základě naší společné debaty, při které se dohodla forma a smysl celého projektu. Momentálně se na něm podílí 5 lidí. Kromě zakladatelů a vývojového týmu to jsou také správci, kteří se starají o aktualizaci databáze akcí, článků a zařízení.

Co vaše stránky vůbec lidem nabízejí? Jaká je jejich hlavní funkce?

Těch funkcí je spousta. Nejdůležitější je ale asi kalendář akcí. Ten plánujeme v budoucnu rozšířit a zautomatizovat tak, aby jeho využívání bylo co nejefektivnější a data v něm byla co nejpřesnější a nejobsáhlejší. Také předpovídáme velké využití pro články, které budou moci přidávat návštěvníci našeho portálu sami. 

Za zmínku stojí i obsáhlé databáze litomyšlských zařízení. Kromě restaurací, barů, hotelů, apartmánů a penzionů vedeme podrobné databáze sportovních a kulturních zařízení napříč celým městem. Návštěvníci portálu si tak mohou během pár kliknutí najít program na odpoledne, vybrat kam vyrazí na jídlo nebo zjistit co dávají v kině.

Jako propagaci stránek, ale také města, jste připravili sadu triček a červenobílé placky, chystáte ještě něco dalšího?

Placky a trička si lidé oblíbili, nicméně záměr výroby placek nebyl pouze propagace, ale spíše poděkování, protože si uvědomujeme, jak důležitá je interakce lidí s portálem. Placky jsme rozdali jako odměnu každému, kdo si pro ně přišel - bez výjimky. V plánu máme jednu větší akci na náměstí, při které bychom se s našimi fanoušky rádi potkali osobně. Připraveny máme i další dárečky ve formě upomínkových předmětů s logem Naše Litomyšl.

Jaké máte plány se stránkami do budoucna? O co se chcete snažit?

Snažíme se vystupovat neutrálně a neprezentujeme své osobní názory a postoje prostřednictvím značky Naše Litomyšl. Naše Litomyšl pouze vytváří prostor pro diskusi a uživatele k ní vybízí. Problémy, na které narazíme, budeme sdílet a publikovat, nicméně řešení a postoj k problému necháme vždy na lidech. Každý jeden z nich vystupuje svým jménem a má právo se k problému vyjádřit. 

Faktem zůstává, že během dvou měsíců jsme vybudovali určitou komunitu uživatelů. Momentálně máme zhruba 2 300 aktivních uživatelů na Facebooku, při čemž většina z nich žije nebo pochází z Litomyšle. Při počtu 10 000 obyvatel je to celkem výrazné číslo. Nicméně uživatelé (naši fanoušci) nevstoupili na naše stránky s tím, aby za něco bojovali, ale pouze tím vyjádřili sympatie se značkou, projektem nebo příspěvkem, který na našich stránkách objevili. 

V pondělí 13. října jsme spustili nové internetové fórum, které na rozdíl od současně fungujících litomyšlských fór nespravuje a necenzuruje žádná politická strana a místní organizace. Součástí tohoto fóra je i jednoduchá inzerce, poradna a kalendář akcí. Registrovat se může každý zcela dobrovolně a zdarma.

Stránky Naše Litomyšl jsou velkým úspěchem. Co Vás na tomto projektu baví a co Vám to přináší?

Milan: Mně osobně největší radost dělají pozitivní, ale i negativní ohlasy na celý projekt, neutichající debaty nad tím, s čím projekt přijde a kdo za ním vlastně stojí. Smysl i cíl projektu jsem již zmínil – chceme vytvářet kvalitní turisticko-informační portál pro lidi a město.

Miroslav: Tento projekt mi přináší především pocit, že děláme něco smysluplného. Snažíme se vyjádřit to, co k městu cítíme, ale také ukázat, jak jsme na Litomyšl pyšní. Samozřejmě mě baví sama práce na projektu, s Milanem se skvěle spolupracuje. 

 
Rozhovor pro portál Naše Litomyšl vedla a zpracovala Barbora Košňarová.
 

Technické zajištění

Webnia.cz - tvorba webových stránek Litomyšl


Doporučte článek Vše, co jste (ne)věděli o projektu Naše Litomyšl
Novinky emailem

Jsme na Facebooku

Více než 2.000 fanoušků!