Koncerty se snaží "osladit" život handicapovaným dvojčatům

3.12.2014 16:37

Morašice - Za okny se již objevil první sníh a kostel sv. Petra a Pavla v Morašicích se opět na jeden den v roce proměnil v koncertní síň. První adventní neděli zde 30. listopadu zahájily dva Vánoční koncerty s názvem Ježíšek pro Petru a Renátu. Skupina Parkoviště pro velbloudy, která momentálně spolupracuje s festivalem Hudba pomáhá, si připravila již po šesté soubor koled, moderně pojatých Vánočních hitů i vlastních písniček, a proto není divu, že o oba koncerty byl velký zájem. Nechyběli ani speciální hosté, jmenovitě Nikol Držmíšková, Lucie Tomanová a Ondřej Pavlák. Mrazivé počasí a krásná atmosféra morašického kostela nalákaly na tuto hudební akci více než 350 lidí.

Letos se pořadatelé opět rozhodli výtěžek věnovat na dobrou věc. Skupina Parkoviště pro velbloudy zahájila v Morašicích sérii koncertů festivalu Hudba pomáhá, které se tento rok snaží vybrat peníze pro handicapovaná dvojčata Petru a Renátu Štanclovy. Maminka Jana Štanclová se na koncert přišla podívat s Renátou, která si radostně pobrukovala a užívala si ho spolu s ostatními.

"Koncert byl krásný. Jelikož momentálně studuji na vysoké škole a připravuji se na zkoušky, ani jsem si nevšimla, jak rychle se blíží Vánoce. Díky pěkným písničkám na mě ale konečně dýchla ta pravá Vánoční atmosféra," uvedla studentka Dominika Novotná, která se přišla na koncert podívat s rodinou. Kromě samotných zpěváků přivítal na pódiu pořadatel koncertu Karel Telecký i žáky Základní školy Morašice, kteří slavnostně předali mamince handicapovaných dívek dva šeky dohromady na více než 8000 korun. Ty se jim podařilo získat při sbírání starého papíru a prodeji bonbónů. Zároveň tak propagovali i motto letošního ročníku festivalu - "Oslaďte život někomu, kdo ho zase tak sladký nemá."

Během koncertu se na pódiu objevili i sourozenci handicapovaných dvojčat, Martin a Aneta Štanclovi. Poděkovali návštěvníkům za jejich pomoc a vysvětlili jim, jaké mají dívky postižení. Také se rozpovídali o svém dětství a o životě se sestrami. "Museli jsme si nejdřív vyšlapat takovou cestičku přijetí, kdy jsme se s postižením holek smířili. Až potom jsme si začali více uvědomovat pozitiva. Holky nám přináší velkou radost. Lásku, kterou jim dáváme, nám mnohokrát oplácejí," řekla Aneta Štanclová. Výtěžek obou koncertů nakonec přesáhl 42 000 korun, z čehož měli všichni účinkující, ale i návštěvníci velkou radost. "V Morašicích mám vždycky největší respekt a trému, asi protože je to první koncert a protože jsme tady začínali. Ale letos mě opět potěšilo, že kostel byl úplně plný. Často se říká, že svět je špatný a lidé si vzájemně nepomáhají, náš tým ale každým rokem narůstá a stále se objevují další lidé, kteří chtějí přispět dobré věci a za to jsem opravdu rád," řekl Karel Telecký. Ten, kdo nestihl koncerty v Morašicích nebo by chtěl vidět skupinu Parkoviště pro velbloudy ještě jednou, bude mít další příležitost 14. prosince v Zámecké jízdárně v Litomyšli.

Barbora Košňarová (bko)

Galerie k článku


Doporučte článek Koncerty se snaží "osladit" život handicapovaným dvojčatům
Novinky emailem

Jsme na Facebooku

Více než 2.000 fanoušků!