Růžový palouček

Hodnocení:
Hodnocení: 4.3 z 5
Hodnoceno: 4x
Adresa

Újezdec 29 570 01 Újezdec

Telefon:

+420 461 633 198

Web:

www.ruzovypaloucek…

Parkování

V blízkosti

Růžový palouček

Kulturní památka kousek od pomyslných hradeb města Litomyšl. Touto památkou je Růžový palouček, který se nachází mezi obcemi Morašice, Újezdec a Makov pouhých 7 km od Litomyšle.

Růžový palouček je známý jednou starou pověstí, která pojednává o českých bratrech. Verzí pověsti o jejich loučení existuje celá řada. Například se zde sešlo sedm králů po velké bitvě a sjednali zde mír. A bratři, kteří se zde loučili a zakopali na tomto místě kalich a z jejich slz vyrostly růže, které nelze nikam přesadit. Pomyslnou popularitu mu zajistil i český spisovatel Alois Jirásek ve Starých pověstech českých, kdy ho navštívil v roce 1879 při jeho působení na gymnázium v Litomyšli. Dokonce se později zúčastnil slavnostního odhalení památníku, kde četl projev před 70 000 lidmi.

Jedná se o nádherný park, který je z velké části porostlý galskými růžemi, v jehož středu stojí měděný památník českých bratří. Celý památník je pokryt měděnými reliéfy, které se symbolikou vztahují k loučení českých bratrů, a jména členů Jednoty bratrské a slova A. Jiráska.

Nyní palouček spravuje Spolek přátel Růžového paloučku v Újezdci, který se po několika sporech stal jeho majitelem.

Galerie


Růžový palouček na mapě


Doporučte Růžový palouček

Chcete zviditelnit toto zařízení?

Chcete přivést více návštěvníků do tohoto zařízení? Ideálním řešením pro vás může být právě zviditelnění tohoto zařízení. Díky nám můžete zacílit reklamu na zákazníky přímo v Litomyšli a přilehlém okolí. Specifikace tohoto portálu zajistí přísun potencionálních zákazníků přímo v konkrétní lokalitě.

Novinky emailem

Jsme na Facebooku

Více než 2.000 fanoušků!